Наказом держпідприємства «УкрНДНЦі» No 334 від 24.09.2018 узгоджена Зміна №3 Держстандарта України Б Д.1.1-7:2013 «Правила визначення вартості проектно-вишукувальних робіт та експертизи проектної документації на будівництво». З 16 жовтня вона діє по всій території держави.

Отже, тепер оцінка вартості проектних та вишукувальних робіт, а також оплата за експертну оцінку будівничих проектів буде залежати від категорії складності та відповідальності споруд. Зокрема, всі об'єкти, що потребують експертизи або вишукувальних робіт поділяються на три категорії. Але тепер саме це грає вирішальну роль у визначенні вартості означених послуг.

  • Найскладнішим вважається клас СС-3, де постійно можуть та мають знаходитися понад 400 людей, а періодично – понад 1000. Це великі промислові або соціальні споруди, похибка під час моніторингу яких (якщо вона призведе до аварійних ситуацій) може бути причиною втрати від 150 тисяч мінімальних зп в Україні. Тут йде мова про споруди національного значення.
  • Об'єкти середньої складності – це клас СС-2, де можуть та мають знаходитися понад 300 людей, а періодично – понад 500. Помилки у зондуванні таких проектів можуть потягнути втрату коштів від 15 тисяч мін. заробітних плат і до суми, вказаної в категорії об'єктів класу СС-3.
  • Найпростішими, а тому й найдешевшими з ракурсу вартості проектних, вишукувальних та експертних робіт вважаються споруди класу СС-1. Це невеличкі промислові, житлові або господарські об'єкти, де одночасно можуть знаходитися не більше 50 осіб, а аварійні ситуації тут можуть привести до втрати не більше як 15 тисяч мінімумів, але не менш від 2 тисяч.

Означене положення нацстантарту узгоджено з чинним законодавством містбуду. Більш детально з ним можна ознайомитися на офіційних інфоресурсах Нацоргану стандартизації.